SJ beräknar släppa de första pressbilderna på X250 sommaren 2026.38,2
m82
ton596
kW140
km/h
Komfort
Fakta
- Status: Beställda/under tillverkning/under provkörning
- Typ: Elmotorvagn, sex vagnar, första och andra klass med bistro
- Antal sittplatser: ca 60 (första klass), ca 300 (andra klass)
- Axelföljd: -
- Längd: ca 163000 mm
- Tjänstevikt: - ton
- Max axellast: - ton
- Effekt: - kW
- Startdragkraft: - kN
- Hastighet: 250 km/h
- Tillverkare: Alstom
- Byggår: 2026-
- Beställt/byggt antal: 25
- Tillhör: SJ
Nytt snabbtåg till SJ
SJ beställde 2022 25 nya snabbtåg av Alstom. Hos SJ får de beteckningen X250 och de första tågen beräknas sättas i trafik i december 2027.
Zefiro Express
Bombardier utvecklade under 2010-talet flera olika snabbtåg under famijenamnet Zefiro och modellen SJ beställde kallas Zefiro Express. Efter att Alstom köpt Bombardier 2021 har dock Alstom efter hand börjat kalla sina snabbtåg Avelia. De X80-motorvagnar som Västtrafik har köpt bygger på samma modell som SJ:s nya snabbtåg men har en inredning anpassad för regionaltrafik. Internt inom SJ har de nya snabbtågen gått under projektnamnet Delta.
Annons
Sex vagnar och Last mile-funktion
De nya snabbtågen har sex vagnar och har förutom sittplatser i första och andra klass även en bistro. Det kommer också att finnas cykelplatser.
Tågens högsta hastighet är 250 km/h, alltså snabbare än X2, men X250 saknar korglutning och kommer därför förmodligen inte användas på kurvigare banor där X2 bättre kommer till sin rätt. Tågen får en Last mile-funktion som betyder att det är möjligt att köra tåget med batteridrift i låg hastighet på en begränsad sträcka, till exempel vid problem med kontaktledningen.
Sätts in på Västkustbanan
Vagnskorgarna tillverkas i Kina men resten av produktionen och monteringen av tågen sker i Tyskland. De första provkörningarna i Tyskland startade i mars 2026. SJ planerar att sätta in de första X250-tågen på Västkustbanan i december 2027. Tågen kan även komma att användas på Botniabanan där den högre hastigheten kan utnyttjas.
SJ har beställt 25 tåg men har en option på ytterligare 15 tåg.
Mer om vagntypen
- Ulf Diehl och Lennart Nilsson: Svenska lok och motorvagnar med personvagnar, diverse årgångar, Trafik-Nostalgiska Förlaget
- Järnvägar.nu: SJ:s nya snabbtåg testas i Tyskland
